Oko je jeden z nejvíce namáhaných orgánů našeho těla. Trávíme stále více času u monitoru počítače, chytrého telefonu či u televize, zatěžujeme oči čím dál víc, ale správnou péči o ně většinou zanedbáváme. Jaké jsou nejčastější oční obtíže, kdy vyhledat pomoc odborníka a na co si dát pozor při užívání očních kapek?
prof. MUDr. Pavel Rozsíval, CSc.
FEBO oční klinika LF UK a FN v Hradci Králové
Jednou z častých očních potíží je tzv. suché oko. Podle řady vědeckých studií postihuje až 50 % populace. Jedná se o onemocnění, které má mnoho příčin, a ne vždy typický nález. Slzný film chrání oko, hlavně rohovku, a trvale oko omývá. Je složen za tří vrstev, které vznikají v slzné žláze a víčkách. Typickými příznaky tzv. suchého oka jsou pocit zvýšené únavy očí, zrakové nepohody a kolísavého vidění. Dnešní doba spojená s prací na počítačích či mobilních telefonech tomu výrazně přispívá, neboť jsou tyto činnosti spojené s nedostatečným mrkáním a vysycháním povrchu oka. Okamžitou první pomocí je tedy zavření očí a častější mrkání.
Nebojte se vyhledat pomoc odborníka
Únava očí však může být způsobená různými příčinami, běžná je nedostatečná korekce vidění do blízka. Stejně tak i podráždění oka z větru, zakouřeného prostředí, chloru v bazénu a podobně. V případě nejistoty je vždy správné základní vyšetření svěřit do rukou odborníků, kteří dokáží příčinu odhalit a účinně pomoci. Onemocnění oka jsou nejčastěji léčena pomocí očních kapek – jsou určeny jak pro zmírnění příznaků suchého oka, tak i zánětů oka, zeleného zákalu a řady dalších chorob, proto musí být kapky doporučené odborníkem a individuálně.
Typickými příznaky tzv. suchého oka jsou pocit zvýšené únavy očí, zrakové nepohody a kolísavého vidění.
Alergie a její příznaky
Syndrom suchého oka se také často pojí s alergií. Alergie tak může být syndromem suchého oka zvýrazněna a naopak. Je velmi častá, postihuje obvykle nejen oko ale i nos, na léčbu se používají obdobné léky. Je určitě dobře zahájit léčbu co nejdříve, nenechat alergii „rozběhnout“. Pacienti trpící alergií jsou s příznaky obvykle dobře obeznámeni a mají vyzkoušené kapky či tabletky, které jim nejlépe pomáhají.
Dostupná léčba
Obtížím se suchým okem uleví zvlhčující a zklidňující kapky mnoha výrobců. Některé mají složení odpovídající normálním slzám, další mají zvýrazněnou některou ze tří základních vrstev slz, jiné obsahují protizánětlivé složky. U těžkých projevů suchého oka je nutná odborná pomoc a komplexní vyšetření. Pro takové stavy jsou k dispozici i specializované poradny.
Rizika užívání očních kapek
S očními kapkami je potřeba správně zacházet, jako s každým lékem. Většina kapek se dá používat do 6 měsíců po otevření, ale je třeba myslet na rizika. Při nesprávném používání – dotyku kapací části lahvičky s řasami či rukou může být příčinou přenosu infekce a někdy i zrak ohrožujícího zánětu rohovky. Naštěstí jsou dnes na trhu i přípravky se speciálním uzávěrem, který zabraňuje kontaktu obsahu s okolím, takže zůstává sterilní po dobu 12 měsíců.