Trápí vás zažívací potíže, které ne a ne odeznít? Chronická onemocnění střev mohou mít vážné dopady na vaše zdraví i kvalitu života. Jak je rozpoznat a zda s nimi pomohou probiotika, vysvětluje gastroenteroložka MUDr. Petra Matějková, Ph.D.

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
gastroenteroložka a externí posudková lékařka
členka Pracovní skupiny pro IBD a organizace ECCO
Jaké jsou nejčastější příznaky IBD, SIBO a jiných závažných zažívacích onemocnění?
IBD (idiopatické střevní záněty – Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida) jsou chronická zánětlivá onemocnění střev. Projevují se průjmy, krví ve stolici, častým nucením na stolici, bolestí břicha, hubnutím, únavou, u Crohnovy nemoci také vznikem abscesů a píštělí, např. kolem konečníku. SIBO (syndrom bakteriálního přerůstání) se projevuje nadýmáním, průjmy či zácpou. Predispozicí jsou situace po operacích střev, srůsty a slepé kličky či imunosupresivní léčba. Zásadní je doba trvání – příznaky chronických onemocnění většinou neodezní samy bez léčby. Také je vždy alarmující jakékoliv krvácení ve stolici a hubnutí, to může značit i nádor střeva.
Zhoršení onemocnění je velmi často způsobeno stresem.
Proč tyto problémy s trávením vznikají a co je zhoršuje?
Slovo „idiopatické“ u IBD znamená, že neznáme jejich příčinu. Nejspíše se na nich podílí genetika a kouření, vysoký příjem průmyslově zpracovaných potravin či přemíra antibiotické léčby. Zhoršení onemocnění je často způsobeno stresem. Pro SIBO jsou rizikové výše zmíněné stavy po operacích, srůsty atd.
Jak zlepšit trávení: rady a tipy >

Existují nějaké možnosti prevence?
Jelikož neznáme původ, nevíme ani jednoznačnou prevenci. Genetické předpoklady neovlivníme, ale nekouřit, zdravě jíst a dostatečně se hýbat – to ovlivnit můžeme.
Mohou v tomto případě pomoci i probiotika?
Probiotika se řadí mezi potravinové doplňky, takže stačí prokázat jejich neškodnost, není nutné prokazovat, že mají léčebný efekt. Existuje jen málo studií, které prokazují vyšší efekt daného probiotika oproti placebu. Nicméně je možné je využít jako preparát první volby při různých obtížích. U ulcerózní kolitidy mohou mít dokonce dlouhodobý léčebný efekt srovnatelný s lékem mesalazinem.

Jak mohou probiotika ovlivnit střevní mikroflóru u lidí s IBD nebo SIBO?
Vědecké poznatky stále více zdůrazňují důležitost střevní mikroflóry pro celkové fungování organismu, ale střevní mikrobiom nebyl doposud zcela detailně popsán.