Prediabetes je stav, kdy jsou hladiny krevního cukru vyšší než obvykle, ale ještě nejde o diabetes 2. typu. Metabolismus už nefunguje správně. Pokud se včas nezmění životospráva, prediabetes se obvykle postupně rozvine v cukrovku.

MUDr. Hana Krejčí, Ph.D.
internistka a diabetoložka na 3. interní klinice endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze
Cukrovka může vést k zdravotním komplikacím – onemocněním srdce, cév, poškození zraku, ledvin nebo nervů. Pacienti mají vyšší riziko infarktu, mrtvice, amputace končetiny i některých druhů rakoviny.
Pomůže změna jídelníčku? Lze cukrovku vyléčit?
Úprava životosprávy může výrazně zlepšit zdravotní stav. Čím lépe máte pod kontrolou krevní cukr, tím nižší je riziko komplikací. Pokud se podaří snížit hmotnost o 10–15 %, většina pacientů zaznamená zlepšení glykémií a často i remisi diabetu. Hladina krevního cukru se dostane do normálních hodnot bez nutnosti užívat léky. Nejedná se však o definitivní vyléčení. Pokud se člověk vrátí ke špatným návykům, nemoc se znovu objeví.
Jak by měl vypadat vhodný jídelníček?
Neexistuje univerzální dieta pro všechny. Klinicky ověřené přístupy zahrnují nízkokalorickou dietu, nízkosacharidovou stravu, středomořský nebo vegetariánský jídelníček. Mnoho lidí udělá tu chybu, že se pokusí o drastické změny, které pak nejsou schopni dlouhodobě udržet. A ztracená kila se zase vrátí. Důležité je najít si cestu, která je dlouhodobě udržitelná a která přinese dobré výsledky. Jak může takový jídelníček vypadat? Jeden ukázkový jsme pro pacienty připravili. Mohou si ho zdarma stáhnout na tomto odkazu.
Kde hledat kvalitní informace?
Jedním z užitečných zdrojů jsou programy na webu www.setresdiabetes.cz, vytvořené ve spolupráci portálu Jídelníplán.cz a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Přínosné mohou být i rekondiční pobyty pořádané pacientskou organizací Aliance pacientů s diabetem ČR. A vědět více se vyplatí – i drobné změny ve stravě a pohybu mohou pozitivně ovlivnit nejen hladinu krevního cukru, ale i celkové zdraví.