Skip to main content
Domovská stránka » Chronická onemocnění » POMOCNÍK PŘI IBD ONEMOCNĚNÍ? CHYTRÁ APLIKACE S MAPOU TOALET
Chronická onemocnění

POMOCNÍK PŘI IBD ONEMOCNĚNÍ? CHYTRÁ APLIKACE S MAPOU TOALET

Ve spolupráci s:
Ve spolupráci s:
Kdy už se nejedná o běžný průjem a je lepší vyhledat odbornou pomoc?

V České republice žije s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou více než 55 tisíc lidí. Nemoci se na počátku mohou tvářit poměrně neškodně. K celkové únavě, častým bolestem břicha a průjmům se postupně může přidat krev ve stolici, pacienti hubnou. Své problémy často přikládají nevhodné stravě, dietní chybě nebo stresu.

Nepodceňujte problémy se zažíváním, doporučují Pacienti IBD

Organizace Pacienti IBD již od roku 2008 pomáhá sdružuje a edukujeme pacienty s idiopatickými střevními záněty = IBD (z anglického inflammatory bowel diseases). V České republice každoročně přibyde několik tisíc pacientů, kteří od svých lékařů slyší diagnózu Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida a hledají informace o své nemoci.

„Obě nemoci jsou chronické, to znamená, že se s nimi pacient musí naučít žít. Nelze je totiž úplně vyléčit. Ve spolupráci s lékaři proto vydáváme odborné publikace a brožury, pořádáme vzdělávací semináře, neformální setkání a konference. Zdarma na webu www.crohn.cz organizace nabízí odborné online poradny; právní, výživovou a gastroenterologickou,“ říká předsedkyně spolku PhDr. Martina Pfeiferová.

WC kompas 

Online mapa veřejných toalet umožňuje všem uživatelům internetu, počítačů a mobilních zařízení nalézt nejbližší dostupné WC na základě jejich geografické polohy. K vytvoření online mapy organizaci přivedly praktické zkušenosti pacientů s chronickými střevními obtížemi. Ani ve velkých městech totiž nelze rychle a důstojně vyřešit základní lidské potřeby. Nízkou kvalitu a nedostatečný počet čistých toalet si většina lidí uvědomí až v případě, kdy je nutně potřebují. Navštivte webové stránky www.wckompas.cz a podívejte se, kde najdete nejbližší toaletu. Zdarma si můžete stáhnout také aplikaci pro chytré telefony. Aplikace slouží všem, kteří hledají kam, třeba i maminkám s dětmi či seniorům. Přidáním toalety tak pomůžete nejen ostatním pacientům, ale i sami sobě.

WC karta 

Trpíte nespecifickým střevním onemocněním? Byl vám diagnostikován dráždivý tračník? Jste stomik, celiak nebo pacient s postižením střev po operaci? Právě pro vás je určena WC karta. K čemu karta slouží? Její předložení vám pomůže s rychlejším zpřístupněním veřejných i neveřejných toalet. V případě akutní zdravotní komplikace se ji nebojte použít! Karta obsahuje dvojjazyčné česko-anglické vysvětlení o tom, že jste neinfekční pacient s akutní potřebou návštěvy toalety. Karta neobsahuje žádné citlivé osobní údaje. Využít ji můžete také u partnerů, kteří se dobrovolně zavázali kartu akceptovat, a pomoci tak nemocným. Seznam všech míst, kde si po předložení karty můžete bezplatně zajít na toaletu, a pravidla používání a získání karty naleznete na www.wckarta.cz.

WC karta obsahuje dvojjazyčné česko-anglické vysvětlení o tom, že jste neinfekční pacient s akutní potřebou návštěvy toalety.

Přidejte se
  • pravidelné semináře na zdravotní témata související s IBD v Praze a v Brně
  • letní fotografická soutěž Nebojte se cestovat s IBD
  • zářijová celodenní konference
  • připomenutí Světového dne IBD
  • neformální setkávání pacientů a pacientek
Dodatečné informace

Organizace Pacienti IBD je k dispozici na e-mailu [email protected] a přehledné informace naleznete na webu www.crohn.cz.

Staňte se fanouškem stránky www.facebook.com/PacientiIBD.

Next article