Skip to main content
Domovská stránka » Chronická onemocnění » LÉČBA CROHNOVY CHOROBY A ULCERÓZNÍ KOLITIDY JE CELOŽIVOTNÍ PROCES
ADVERTORIAL

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou chronická zánětlivá střevní onemocnění. Projevují se zejména průjmem a bolestí břicha. Jak můžeme tyto choroby léčit?

doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.

Gastroenterologické oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s.

Crohnova choroba může postihnout tenké i tlusté střevo. Pacienti často trpí úbytkem na váze, únavou a zvýšenou teplotou. Ulcerózní kolitida postihuje pouze tlusté střevo, častým problémem jsou pak střevní urgence a krvácení. U obou nemocí vídáme i mimostřevní projevy – bolesti kloubů, kožní záněty nebo záněty očí.

Základem léčby Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy je podávání medikamentů, které potlačují zánět ve střevě a v ideálním případě vedou k navození klidové fáze, tzv. remise. Léčba je ovšem dlouhodobá, většinou celoživotní, protože žádný lék neumí tyto choroby zcela vyléčit. Z hlediska pacienta je tedy nejdůležitější dodržení léčebného režimu a nevysazování léčby bez vědomí lékaře. U pacientů s Crohnovou chorobou je velkým rizikem kouření – významně zhoršuje průběh nemoci. Dietní opatření nejsou nijak striktní, strava by měla být pestrá a lehce stravitelná, s dostatkem bílkovin a minerálů. Výjimečně je nutno přistoupit k omezení vlákniny u pacientů s vysokou aktivitou nemoci nebo zúžením střeva.

Součástí léčby Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy jsou i tzv. biologické léky, které mají charakter bílkovinných molekul – imunoglobulinů. Po ukončení patentové ochrany původního (originálního) biologického léku mohou farmaceutické firmy nabídnout léky, které mají stejné biologické vlastnosti a jsou originálnímu léku vysoce podobné – tzv. biosimilární. Výhodou je podstatné snížení ceny při zachování stejného účinku i bezpečnosti léku. Díky tomu může být léčeno podstatně více pacientů a léčba může být dlouhodobá tak, jak to vyžaduje průběh nemoci. V současnosti jsou ve většině evropských zemí, včetně západní Evropy, používány biosimilární varianty biologických léků. Bezpečnost a účinnost této léčby potvrdilo množství studií a použití biosimilárních léků je schváleno Evropskou lékovou agenturou.

Spolek Pacienti IBD pomáhá a edukuje již 16 let

Mgr. Lucie Laštíková

předsedkyně spolku Pacienti IBD

Ve spolupráci s lékaři vydává spolek Pacienti IBD odborné publikace a brožury, pořádá vzdělávací semináře, neformální setkání a konference. Na webu www.crohn.cz zdarma nabízí odborné online poradny: právní, výživovou a gastroenterologickou.

Aplikace IBD Pod Kontrolou je zdarma dostupná pro uživatele s operačními systémy iOS i Android. Do aplikace lze zaznamenat přesné termíny na vyšetření či kontroly. Také připraven je v ní jednoduchý test, díky kterému si mohou pacienti například zhodnotit svůj aktuální stav.

Naše online mapa veřejných toalet na stránkách www.wckompas.cz či v aplikaci umožňuje všem nalézt nejbližší dostupné WC. K vytvoření online mapy vedly praktické zkušenosti pacientů s chronickými střevními obtížemi.

WC karta je určena pro pacienty s idiopatickými střevními záněty, stomií či dráždivým tračníkem. Její předložení u smluvních partnerů pomůže s rychlejším zpřístupněním veřejných i neveřejných toalet. Seznam všech míst, kde lze kartu využít, je k dispozici na www.wckarta.cz.

Next article