Jana Chudlíková si prošla tvrdými zkouškami v osobním i profesním životě. Ale právě díky tomu se stala uznávanou koučkou a přední lektorkou v oblasti seberozvoje. Co je podle ní základem spokojené existence?

Janka Chudlíková
lektorka osobního a profesního rozvoje, koučka a mentorka
Jaké návyky jsou klíčové pro udržení fyzického i duševního zdraví?
Zásadní je spánek, protože při něm dochází k obnově těla i mysli. Osobně spím 7–8 hodin denně. Také je vhodné chodit spát a vstávat brzy. Po ránu se lépe soustředíme, proto se kreativní práci věnuji dopoledne. Rutinní činnosti dělám až po obědě. Dále obden provádím dechová cvičení, medituji a chodím na procházky. Pro zdraví je klíčový pravidelný pohyb i odpočinek. Proto nežiji jen prací, ale umím i vypnout, např. při setkání s přáteli. Poslední roky též trávím alespoň 3 měsíce u moře.
Jak můžeme změnit naše nevhodné návyky? A je trvalá změna vůbec možná?
Je to možné a v každém věku! Stačí odhodlání a výdrž. Mozek se učí rád a tvoří nová neurospojení i ve stáří. Vyšlapat v mozku novou cestu pomocí návyků však trvá až 9 měsíců. Navíc staré zlozvyky nezmizí. U dobrých návyků je proto stěžejní vytrvalost. Stačí trochu polevit a staré zlozvyky se opět rychle aktivují. Učit se novým věcem posiluje i kognitivní kapacitu mozku. Tím předcházíme např. Alzheimerově chorobě a stařecké demenci.
Jak inspirujete své sledující k tomu, aby pečovali o své zdraví?
Ti, co mne sledují, už o svém zdraví přemýšlejí. Uvědomit si, že jsme za své zdraví zodpovědní a že můžeme mnohé ovlivnit, je největší výzva a zázrak zároveň. Sledujícím jdu příkladem a dávám jim cenné informace, ale i provokativní otázky. Díky tomu o sobě přemýšlí víc do hloubky. Cesta ke zdraví začíná uvědoměním si svého skutečného zdravotního stavu, slabých i silných stránek a jejich vlivu na náš život.

Co vás přivedlo ke koučinku?
Léta jsem školila ve firmách tzv. měkké dovednosti a o koučinku jsem se dověděla hned v jeho počátcích. S nadšením jsem se do něj vrhla a rozšířila si tím portfolio v rámci vzdělávání dospělých. Využila jsem k tomu i vlastní zkušenosti, jež jsem získala překonáváním osobních těžkých zkoušek.
S jakými potíži se klienti nejčastěji potýkají?
Klienti si často nesou z dětství nějaké limitující vzorce myšlení a chování. Ty jim brání v osobním rozvoji, dobrých vztazích a pozitivním myšlení. Jakmile si je uvědomí a pochopí je, ocitají se na správné cestě. Využíváme pak různé metody k vytvoření nové osobní vize a k nastolení životní rovnováhy. Obvykle naše nespokojenost souvisí s nesprávným způsobem myšlení a chování. Většinou se zaobíráme tím, co je špatně a jak by se měli chovat ti druzí. Nezaměřujeme se však na sebe. Až když srovnáme sami sebe a začneme žít podle vlastní vnitřní pravdy, nalezneme skutečnou spokojenost a sílu. Kéž bychom to všichni pochopili a začali si vědomě užívat čas, který nám byl dán. Radost, pomoc druhým a vědomé prožívání života jsou základem spokojené existence.