Je prokázáno, že pro naše zdraví musíme dbát nejen na fyzický, ale i psychický stav. Důležitý faktor pro udržení zdravého těla a duše představuje i hormonální rovnováha. V tomto kontextu můžeme říct, že každý z nás je svého zdraví strůjcem. Co můžeme v případě nemoci pro zotavení našeho organismu udělat?
Mgr. Jitka M. Weber, Ph.D.
psycholožka Amelie, z.s.
Rozvoj současné psychologie, přírodních a lékařských věd, ukazuje na vazbu mezi naší myslí a zdravým fungováním našeho těla. Toho můžeme využít ve svůj prospěch a ke zdraví, přestože nám život připravuje různá úskalí – třeba v podobě onkologického onemocnění, stresu v práci či vztazích, ale i napětím ve společnosti jako takové. Stres si můžeme často způsobit sami nepřiměřenou mírou povinností a práce nebo přehnanou kombinací aktivit. Jednorázový či přechodný stres nemusí být problém, organismu škodí především stres dlouhodobý.
Vysoká hladina stresových hormonů má vliv na vznik rakoviny
Podle vědeckých studií je jedním z mnoha faktorů podílejících se na vzniku a průběhu nádorového onemocnění neurohumorální mechanismus. Základními hormony, které jsou v organismu nezbytné, ale v přemíře napomáhají rozvoji onemocnění, jsou adrenalin, noradrenalin a kortizol. Tyto látky označujeme jako „stresové hormony“. Zmíněné hormony ovlivňují přeměnu zdravých buněk na nádorové. Dále mají vliv na jejich proměnu a vycestování do jiných tkání, čímž dochází k tvorbě metastáz.
Hormony štěstí posilují naši imunitu
Oproti výše popsaným jevům stojí v organismu pro naši obranu imunita a buňky, které ji zajišťují. Celosvětově prováděné výzkumy ukazují, že imunita je hlavně podporována tzv. hormony štěstí. Mezi ně patří endorfiny, serotonin, oxytocin, dopamin, melatonin atd.
Pravidelný pohyb prospívá celkovému zdraví
A jak můžeme výše uvedených informací využít pro zlepšení našeho zdravotního stavu? Endorfiny jsou látky, které se vyplavují do těla při pohybu. Je vědecky prokázáno, že k úspěšnějšímu zotavení organismu napomáhá pravidelný pohyb. Stačí se aktivně hýbat 20–30 minut, a to alespoň třikrát či čtyřikrát týdně. Serotonin přenáší nervové vzruchy a projevuje se u nás dobrou náladou, pocitem motivovanosti a energie. Dopamin je hormonem odměny a oxytocin získáme mazlením a sexuální aktivitou. Maminky jeho vyplavování do krevního řečiště často pociťují při kojení svého miminka. Na udržení našeho zdraví má velký vliv také pravidelný spánek, na jehož kvalitě se podílí látka melatonin.
Můžeme tedy k vlastní úzdravě naplánovat svou osobní, a navíc vědecky ověřenou cestu. Neměly by v ní chybět:
- pravidelné vycházky nebo sportovní aktivity, nejlépe venku;
- přiměřený a bezpečný pobyt na slunci;
- relaxování a dostatečný odpočinek;
- plánování a vyhledávání radostných zážitků, podpořených terapeutickými účinky hudby, zpěvu či tance;
- plnohodnotné trávení času s milovanými osobami a v příjemném sociálním prostředí;
- prožívání radostných emocí.
Takto si sami připravíme „koktejl štěstí“, který díky propojení naší mysli a těla napomůže našemu uzdravení.