Skip to main content
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovině » NECHEJTE SE VYŠETŘIT A PŘEDEJDĚTE KARCINOMU PROSTATY
ADVERTORIAL


Na rakovinu prostaty zemřou v České republice každý den čtyři muži. V evropských zemích patří toto nádorové onemocnění u mužské populace k vůbec nejčastějším. Co je pro úspěšnou léčbu nejdůležitější a jaké existují diagnostické metody?

doc. MUDr. ŠTĚPÁN VESELÝ, Ph.D.

Urologická klinika, 2. LF UK v Praze

Vznik a příčina karcinomu prostaty

Jasná příčina vzniku rakoviny prostaty není doposud známá, ale víme, že riziko onemocnění se zvyšuje s věkem. Věk většiny nemocných je v rozmezí mezi 70 a 80 lety. Nádor se však může objevit i u čtyřicátníka. Přibližně v 10 % případů je onemocnění podmíněno geneticky a muži s výskytem rakoviny u svých příbuzných by měli podstoupit urologické, popřípadě i genetické, vyšetření již ve svých 40 letech, ostatní pak kolem 50. roku věku.

Evropská studie na screening karcinomu prostaty celkem jasně prokázala přínos této strategie, která významně snížila počty pacientů zemřelých na rakovinu prostaty. Celkové snížení se pohybuje okolo 20 %, v některých zemích až okolo 35 %. 

Karcinom prostaty se vyvíjí velice pomalu, takže se dlouhá léta nemusí nijak projevovat a nevyvolává žádné potíže.

Diagnostika

Díky moderním diagnostickým metodám však můžeme onemocnění odhalit již v těchto raných stádiích, a tím přirozeně zvýšit šance na úspěšnou léčbu. Základem úspěchu je nicméně spolupráce dobře informovaných mužů, jejich praktických lékařů a urologů.

Přibližně před 30 lety se v diagnostice rakoviny prostaty začal používat krevní test na unikátní onkomarker PSA. Jedná se o protein, který je tvořen prostatickými buňkami a přirozeně proniká i do krevního oběhu. Při jakémkoliv poškození prostatické buňky (nádor, zánět, benigní hyperplazie) se hodnota PSA v krvi může zvýšit.

Jsou-li pacienti na základě vyšší hodnoty PSA indikováni rovnou k biopsii prostaty, tak se nádor prokáže přibližně u poloviny z nich. Tento postup tedy bohužel vede k velkému počtu zbytečných biopsií, opakovaných testů a nepříjemné nejistotě pacientů.

Zpřesnit odhad přítomnosti nádoru nám v posledních letech pomáhá doplňkový test. K dalším velmi důležitým diagnostickým vyšetřením se pak používá magnetická rezonance, jejíž zobrazovací schopnosti dosáhly v posledním desetiletí obrovského pokroku.

Next article