Mnohočetný myelom je onemocnění, kterým v České republice trpí zhruba 4 000 lidí a každý rok lékaři odhalí dalších přibližně 500 nemocných. S prof. MUDr. Romanem Hájkem, CSc, předsedou České myelomové skupiny, jsme se bavili o tom, jak se toto onemocnění projevuje a jak se léčí.
Prof. MUDr. ROMAN HÁJEK, CSc.
PŘEDNOSTA HEMATOONKOLOGICKÉ KLINIKY FN V OSTRAVĚ
PŘEDSEDA ČESKÉ MYELOMOVÉ SKUPINY
Co vlastně mnohočetný myelom je?
Jedná se o krevní nádorové onemocnění, podobně jako leukémie, a je způsobené růstem počtu plazmatických buněk.
Jak se nejčastěji projevuje?
Typickým příznakem mnohočetného myelomu jsou bolesti různých kostí – nádorové buňky totiž rozežírají kost. Především se jedná o migrující bolesti po celé kostře, a někdy se dokonce může zničehonic vytvořit zlomenina.
Toto onemocnění se však pojí s řadou dalších příznaků, jako je například vysoká náchylnost k infekci. Některé příznaky jsou ale méně specifické, takže na začátku nebývá úplně snadné onemocnění rozpoznat.
Příběhy pacientů si můžete přečíst ZDE
Proč je důležité onemocnění zachytit včas?
Pro nemocného je velmi důležité co nejdříve zahájit léčbu, mezi příznaky totiž kromě zlomenin obratlů a kostí patří například i poškození ledvin, s čímž souvisí riziko selhání ledvin a nutnost dialýzy, a to vše vede k tomu, že je člověk méně mobilní. Když pak pacient, který má nějakou léčbu, déle leží, obecně se terapie hůře snáší a pacient je náchylnější k infekcím a zánětům.
Nejzásadnějším důvodem, proč nemoc včas diagnostikovat, je tedy zabránění poškození orgánů a umožnění toho, aby byla léčba pacientem dobře snášená.
Chcete se dozvědět více? Klikněte ZDE
Jaké jsou možnosti léčby a jsou v posledních letech nějaké pokroky v léčbě?
Léčebné možnosti jsou široké a je třeba říci, že 30–40 % pacientů s tímto onemocněním dnes žije déle než 10 let. Vývoj léčby je v posledních 10 letech zcela dramatický a máme k dispozici řadu léčebných metod.
Jedná se například o moderní léky se specifickým mechanismem účinku, mezi které patří imunomodulační léky, proteasomové inhibitory nebo monoklonální protilátky.
V poslední době jsou v hematoonkologii obecně velkým tématem nové postupy v imunoterapii, kam se řadí různé specifické protilátky a buněčná terapie, které se říká CAR-T terapie.
Toto jsou nejmodernější postupy, které se v následujících letech dostanou do rutinního používání. V této chvíli se zatím vyhodnocují klinické studie. Jsme rádi, že se pracoviště z České republiky na studiích aktivně podílí.
Mnohočetný myelom
- Obecně je možné říci, že není známá příčina onemocnění, 90 % všech nemocných však vykazuje genetické změny.
- Mnohočetný myelom tvoří zhruba 1 % všech onkologických onemocnění a cca 10 % všech hematologických onemocnění.
- Za největší rizikový faktor je považovaný věk, většina pacientů je ve věku 61–70 let a jen 3 % pacientů onemocní ve věku pod 40 lety.
- Léčba je založena nejméně na trojkombinaci moderních biologických léků, které dramaticky zlepšily prognózu nemocných.