Skip to main content
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovině » JAKÉ DOPLŇKY UŽÍVAT PŘI ONKOLOGICKÉ LÉČBĚ?
Bojujeme proti rakovině

JAKÉ DOPLŇKY UŽÍVAT PŘI ONKOLOGICKÉ LÉČBĚ?

Zdroj: Adobe Stock

Mnoho onkologických pacientů hledá úlevu od vedlejších účinků léčby v potravinových doplňcích. Ty však mohou nejen pomáhat, ale i narušovat účinnost terapie nebo zvyšovat riziko nežádoucích účinků. Jaké látky mohou být skutečně přínosné a na co si dát pozor?

PharmDr. Irena Štenglová Netíková, Ph.D.

klinický farmaceut, Farmakologický ústav VFN a 1. LF UK , Onkologická klinika VFN a 1. LF UK

Onkologičtí pacienti čelí mnoha výzvám, které zahrnují nejen přijetí závažné diagnózy a změny v dosavadním způsobu života, ale také zvládání obtíží spojených s léčbou. Mezi nejčastější vedlejší účinky protinádorové terapie patří únava, nechutenství, nevolnost, průjmy, zácpa nebo bolesti, které mohou být způsobeny samotnou nemocí či nežádoucími účinky léčby. Kromě toho se pacienti často potýkají s psychickou zátěží, jako je úzkost, deprese nebo strach z budoucnosti.

Pacienti často hledají podporu v podobě různých doplňků právě v reakci na zmíněné obtíže. Očekávají zmírnění příznaků nebo i podporu onkologické terapie. Nabídka je velmi široká, přičemž jejich regulace je minimální. Mnoho z nich slibuje zlepšení zdravotního stavu, často bez racionálního podkladu. Navíc aktivní látky v potravinových doplňcích mohou ovlivňovat metabolismus léků, což může vést ke snížení účinnosti onkologické léčby (někdy při lepší snášenlivosti) nebo zvýšení rizika jejích nežádoucích účinků zpomaleným odbouráváním.

Přínosem jsou v zásadě pouze takové doplňky stravy, které neinterferují s onkologickou léčbou. Jejich výběr se tedy v průběhu vývoje choroby a změny medikace mění. Za vhodné doplňky lze obecně považovat užívání nízkých dávek jednotlivých vitamínů (C, D, vitamíny řady B vyjma B12), které doplňují deficity spojené se sníženým příjmem potravy. Multivitaminové přípravky a vysoké dávky jsou naopak nevhodné. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou příznivé pro kardiovaskulární systém, imunitu a nervový systém. Podávání prebiotik, probiotik a postbiotik podporuje správnou funkci zažívacího ústrojí, používání sippingu (tzv. pitíček) zase zajišťuje doplnění živin při sníženém příjmu potravy.

Biologicky aktivní fosfolipidy vaječného žloutku mají pozitivní účinek na normální činnost imunitního systému a reparaci poškozených buněčných membrán.

Ano, určitý reparační účinek bez lékových interakcí s farmakoterapií mají například fosfolipidy, základní součást buněčných membrán. Můžeme je využívat k podpoře regenerace jaterních buněk při polékovém poškození. Dále můžeme využít tzv. biologicky aktivní fosfolipidy vaječného žloutku, které mají pozitivní účinek na normální činnost imunitního systému a reparaci poškozených buněčných membrán. Na základě publikovaných experimentálních výsledků lze usuzovat, že tak mohou podpořit dobrou toleranci a výsledky onkologické léčby.

ovosan

Vždy je potřeba být obezřetný. Např. fytofarmaka sice mohou nabídnout benefity, ale zároveň vykazují vysoký potenciál lékových interakcí. Proto je důležité užívat doplňky stravy po konzultaci s ošetřujícím onkologem nebo klinickým farmaceutem/farmakologem, kteří posoudí vybraný přípravek z hlediska individuálního stavu pacienta, podávané onkologické léčby a další medikace tak, aby byl pro pacienta bezpečný a efektivní.

Next article