Jsme na úrovni západní Evropy? Rakovina prsu je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění žen a včasná diagnóza hraje klíčovou roli v úspěšnosti léčby. Česká republika disponuje moderními terapeutickými metodami, ale ne všude jsou dostupné ve stejné míře.
Jaká léčebná centra zde fungují, kdo rozhoduje o tom, kde se pacientka bude léčit, a jaké výhody by přineslo rozšíření dostupnosti inovativní léčby i do regionálních center?

prim. MUDr. Kateřina Jirsová
primářka Onkologického oddělení, Nemocnice na Pleši
Jakou skupinu žen postihuje rakovina prsu nejčastěji a co jsou rozhodující faktory úspěšné léčby
Rakovina prsu patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen, nejčastěji se vyskytuje mezi 60 a 75 lety věku, ale bohužel není vzácné, že se objeví i u velmi mladých žen. Rozhodující pro úspěšnou léčbu je včasná diagnóza, je tedy naprosto zásadní chodit na preventivní prohlídky a mamografii.
Na jaké úrovni je v ČR dostupnost moderní inovativní léčby v porovnání se světem?
V České republice je obecně medicína na velmi vysoké úrovni a v rámci onkologie máme k dispozici většinu moderních preparátů. Myslím, že i když často slýcháme nespokojenost veřejnosti, je dostupnost léčby nádorových onemocnění srovnatelná se zeměmi západní Evropy, v některých ohledech jsou na tom naši pacienti dokonce lépe.
Dobře informovaná pacientka má větší jistotu během léčby.
V jakých zařízeních v ČR se mohou pacientky s rakovinou prsu léčit a jaký je mezi nimi rozdíl?
Léčba rakoviny prsu zahrnuje nejen systémovou léčbu (chemoterapie, hormonální, biologická léčba, imunoterapie), ale také chirurgii, ozařování. Obecně je léčba zejména inovativními postupy centralizovaná do tzv. komplexních onkologických center (KOC), která jsou většinou v krajském městě. Existuje ale také celá řada tzv. regionálních onkologických center (ROC), kde jsou léčeni pacienti s častými diagnózami. V posledním roce byly možnosti léčby v ROC rozšířeny o některé preparáty, které jsou nyní pacientům lépe dostupné.
Jaké výhody by přineslo, pokud by byly možnosti léčby stejné jak v ROC, tak v KOC?
Kvalita léčby je v KOC a ROC co se týče přístupu a kvality odborníků na stejné úrovni. Mezi hlavní rozdíly patří dostupnost inovativní léčby a vzdálenost od bydliště pacientky. V KOC je dostupná aktuálně nejmodernější léčba, kterou zatím v ROC nasadit nemůžeme, na druhou stranu může být ale vzdálenost pro některé pacientky komplikací. Hlavní výhodou léčby v ROC je, že pacient má léčbu dostupnou blíže svému bydlišti, netráví čas mnohdy komplikovaným cestováním do komplexního onkologického centra. Mnoho preparátů cílené (biologické) léčby pacienti snáší dobře, užívají je dlouhou dobu a možnost léčit se v místě bydliště je pro kvalitu jejich života velmi důležitá. Cílem je do budoucna rozšířit možnosti nejmodernější léčby do všech pracovišť, blíž k pacientkám.

Kdo rozhoduje o tom, kde se bude pacientka léčit, a jaká kritéria rozhodují?
Rakovina prsu není jedno onemocnění, jsou různé podtypy, rozhodující je také rozsah, tzv. stadium onemocnění. Většina pacientek v průběhu léčby podstoupí různé modality (operace, radioterapie, chemoterapie, hormonální léčba, imunoterapie, biologická léčba), a je proto velmi důležité stanovit léčebný plán. To se děje v tzv. multidisciplinárním týmu, kde jsou přítomni lékaři různých specializací (onkolog, radioterapeut, chirurg, rentgenolog, patolog…) a společně určí optimální postup pro konkrétního pacienta.
Proč je podle vás důležitá dobrá informovanost pacientek o všech možnostech léčby?
Otevřená komunikace je naprosto klíčová. Názor pacientky, její preference jsou při spolurozhodování a plánování péče velmi podstatné. Z mojí zkušenosti dobře informovaná pacientka má větší pocit jistoty během léčby, často ji i lépe zvládá a trpí menší úzkostí. Proto bych doporučila všem pacientkám, aby se informovaly u svého ošetřujícího onkologa o všech možnostech léčby a byli aktivní ve vyhledávaní informací.
Seznam komplexních onkologických center (KOC):
– Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,
– Fakultní nemocnice Hradec Králové,
– Fakultní nemocnice Olomouc,
– Fakultní nemocnice Plzeň,
– Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava,
– Fakultní nemocnice v Motole ve spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí, Nemocnicí na Homolce a Proton Therapy Center (Praha),
– Krajská nemocnice Liberec, a.s.,
– Krajská nemocnice T. Bati, a.s. Zlín,
– Masarykův onkologický ústav v Brně ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno a Fakultní nemocnicí U Svaté Anny,
– Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.,
– Nemocnice České Budějovice, a.s.,
– Nemocnice Jihlava, p.o.,
– Nemocnice Na Bulovce ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí a Thomayerovou nemocnicí s poliklinikou,
– Nový Jičín, Radioterapie, a.s.,
– Komplexní onkologické centrum Pardubického kraje.