Skip to main content
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovině » ČESKÉ ILCO: OSVĚTA O STOMII A PODPORA LIDÍ S VÝVODEM
ADVERTORIAL

Pacientská organizace stomiků České ILCO v posledních dvou letech nezahálela a svoji pomoc pacientům s umělým vývodem zintenzivněla.

Mgr. Petra Michálková

PR manažer

Štěpánka Kovaříková

předseda Českého ILCO

Zdroj: archiv České ILCO

Šlo například o realizaci osvětové kampaně Stomie nás nezastaví. Je to jen detail! Chtěli jsme veřejnost seznámit se slovem stomie. Patronkou kampaně byla herečka Vanda Hybnerová, která má ke stomii blízko přes svého tatínka. „Stomie je handicap asi proto, že to, co se odehrává u normálního člověka za zavřenými dveřmi, na kterých je napsáno WC, se děje stomikovi ve veřejném prostoru,“ uvedla, proč stomie ve společnosti vyvolává nejistotu. „Jestli máte pytlík u boku, pupínek na tváři, vyražený zub nebo kuří oko, tak je to stejný detail,“ vysvětlila slogan kampaně.

Zdroj: archiv České ILCO

Ve spotech vystoupili další herci jako J. Lábus, M. Pechlát, A. Čtvrtníčková, R. Lajfr a K. Tomanová. Veřejnost tak může nahlédnout, jak lze zvládnout každodenní výzvy stomika na stránkách www.jetojedetail.cz.

Světlo světa spatřil i osvětový kalendář ILCO pro rok 2024, který zachycuje stomiky při běžných aktivitách, ve společnosti nebo při zájmových činnostech. Motivuje stomiky k aktivnímu a spokojenému životu.

Zdroj: archiv České ILCO

Vzniklo i několik edukačních a metodických materiálů. Například brožura Máma, táta mají stomii, která pomůže rodičům nebo prarodičům-stomikům vysvětlit menším dětem problematiku vývodu a omezení.

Zdroj: archiv České ILCO

Skvělým pomocníkem je také Zápisník stomika. Ten obsahuje ucelené informace o pomůckách, dostupné péči, prostor pro poznámky, rady a vychytávky zkušenějších stomiků.

Zdroj: archiv České ILCO

Nezapomněli jsme ale ani na děti, pro které jsme vytvořili pexeso se S. Tomíkem na téma Co chceš, to můžeš. S. Tomík ukazuje, co vše lze s vývodem dělat.

Zdroj: archiv České ILCO

Součástí projektu byla naše spolupráce s norskou pacientskou organizací NORILCO, během níž jsme uskutečnily dvě výstavy PytlíkART. První v České republice, druhá v Oslu.

Dvě zmíněné výstavy PytlikART nebyly jediné, které jsme v rámci projektu instalovali. Celkem jich bylo 10.

Realizace projektu byla náročná. Ale i o tom je veřejně prospěšná práce. Naučila nás lépe plánovat, efektivně využívat online nástroje a komunikaci. A v neposlední řadě se podařilo sestavit funkční výkonný tým, který umí řešit potíže „za pochodu“, spolupracovat a táhnout za jeden provaz.

Projekt Ano, my můžeme! byl financovaný z Fondů EHP a Norska 2014-2021.

Next article