Může estetické hledisko člověka motivovat k tomu, aby zhubnul? A jak se připravuje kuchařka se zdravějšími variantami jídel? Na otázky o zdraví a jídle dnes odpovídala Pavlína Lubojatzky, finalistka soutěže MasterChef Česko 2020, a její manžel Martin. Společně vystupují na svém instagramovém profilu a foodblogu jako Lubojatzky Couple.
Když se řekne civilizační onemocnění, co vás napadne jako první?
P: Možná to bude působit zvláštně, ale pamatuju si, že poprvé jsem slovní spojení „civilizační onemocnění“ zaznamenala v posledním ročníku na gymnáziu, když jsem se toto téma učila na maturitu z němčiny. Zaujalo mě, že jde v podstatě o nemoci z blahobytu a že se mnohem častěji vyskytují v západních zemích. Uvědomila jsem si, že se to týká i mě a že jestli nezměním přístup k životu, brzy přijdou problémy. Velké množství stresu, žádný pohyb, neustálé sezení u stolu a učení se na přijímačky na vysokou školu, brambůrky a sladkosti na denním pořádku – to všechno vedlo k permanentním bolestem hlavy a nadváze. U Martina to bylo dost podobné.
Do civilizačních onemocnění spadá i nadváha a obezita. Oba jste několik kil shodili. Co vás přimělo s tím něco udělat?
P: Nebudu lhát a přiznám se, že impulsem pro nás bylo estetické hledisko. Měli jsme pár měsíců před svatbou a já si šla do salónu zkoušet svatební šaty. V salóně jsem se před zrcadlem cítila ještě relativně dobře, ale když jsem si prohlížela po cestě domů fotky ve svatebních šatech, praskla mi v hlavě ta bublina, v níž jsem si říkala, že „je to ještě dobré“. Nebylo. Hned další den jsme vyhodili všechny nezdravé suroviny z naší domácnosti, zaplatili si členství ve fitku a trenéra. Zajímavé ale je, že jakmile si člověk vyzkouší, jak skvěle se má, když jí zdravě a sportuje, estetické hledisko najednou vystřídá to, jak se člověk cítí – že má mnohem více energie a chuti do života.
Co pro vás bylo při hubnutí nejtěžší a co naopak nejlehčí?
M: Nejtěžší bylo změnit svou rutinu a nečekat zázrak ze dne na den. Naučit se jít si obden po práci zacvičit, přemýšlet nad jídlem a rozeznat, jestli mám opravdu hlad, nebo jen chuť. Nezahánět špatnou náladu jídlem a sezením u Netflixu. Nejlehčí pak bylo přijímat komplimenty a samozřejmě vidět výsledky.
Spousta diet a úprav jídelníčku vede k tzv. jo-jo efektu. Prozradíte nám vaše tajemství jak být konzistentní ve zdravém stravování?
P: Já bohužel musím říct, že jsem si prošla obdobím, kdy jsem pár kil zase nabrala, konkrétně při natáčení pořadu MasterChef. Bydleli jsme na hotelu, nebyla možnost vařit si své jídlo, a tak jsem se stravovala nezdravě. Každopádně jakmile pořad skončil vrátila jsem se zpět ke zdravé a udržitelné stravě.
M: Ani já nebudu zapírat, také jsem znovu nabral pár kil. U mě to bylo hlavně tím, že jsem musel vyzkoušet všechny ty nové chutě jídel, které jsme vymýšleli do kuchařky. Málokdo si to uvědomí, ale neustálé ochutnávání s sebou nese mnoho přijatých kalorií navíc. Nicméně jsem si velmi rychle vzpomněl na to, jak dobře se cítím, když to vše mám v rovnováze. Proto už se nemůžu dočkat, až se otevřou fitness centra a já budu moct naplno trénovat se svou trenérkou. Stravu už jsme upravili a nese to první ovoce.
Vaše účast v soutěži MasterChef zasáhla i do vašich osobních životů. Jak jste se s tímto zásahem vyrovnávali?
P: Tohle je pro mě věc, ke které se opravdu nerada vracím. Nikomu bych nepřála prožít to, co jsme prožívali my. Ale bylo důležité uvědomit si, že věci se budou vyvíjet a růst podle toho, kolik a kam dá člověk energie.
M: A tak jsme ji vložili – a pořád vkládáme – do naší tvorby receptů, osobního rozvoje a v neposlední řadě do naší kuchařky, o níž si myslím, že bude stát opravdu za to. Díky této zkušenosti se zaměřujeme více na sebe a mnohem více si uvědomujeme, co je v životě opravdu důležité.
Na jaké recepty se můžeme těšit ve vaší nové kuchařce?
P: S Martinem žijeme jídlem. Myslíme na něj pořád, vaření a pečení je naší společnou vášní a dělá nám v životě velkou radost. Všeho ale musí být s mírou a po určité době jsme pochopili, že lze uvařit opravdu chutné jídlo tak, aby bylo odlehčené a zdravější. Nevyhýbáme se snad žádným skupinám potravin, ale většinu jídel upravujeme. Ubíráme cukr, nahrazujeme část pšeničné mouky celozrnnou nebo přidáváme tvaroh, aby bylo jídlo bohatší na bílkoviny. Upravujeme vždy tak, aby to absolutně nebylo poznat na chuti. A podle reakcí našich kamarádů a sledujících na Instagramu bychom se vší skromností řekli, že se nám to daří!
M: Na ukázku přikládáme fotku receptu z připravované kuchařky, vafle z celozrnné pšeničné a špaldové mouky ozdobené řeckým jogurtem s medem. Obě mouky dodávají vaflím příjemnou ořechovou chuť, navíc obsahují více vlákniny. Sice odlehčené, ale opravdu dobré!