prim. MUDr. Veronika Pallová
Kožní oddělení, Slezská nemocnice Opava
Jak se atopický ekzém projevuje a proč vzniká?
Atopický ekzém je časté chronické autoimunitní postižení kůže, které se prakticky nedá zcela vyléčit. Příčina atopického ekzému v sobě zahrnuje kromě genetické dispozice i vlivy zevního prostředí, stravovací návyky, péči o pokožku a v neposlední řadě i psychickou kondici a osobnostní typ pacienta.
Můžete nám popsat možnosti léčby?
Léčba je individualizovaná s ohledem na věk, typ pokožky, klinickou formu ekzému a přidružené faktory jako celková medikace a další pacientovy diagnózy. Léčbou první volby u ekzematika je korneoterapie, tzn. pravidelné promašťování pokožky zvláčňujícími krémy, které kromě hydratace léčí kožní bariéru např. doplněním ceramidů, hned v závěsu zůstávají lokálně užívané kortikosteroidy, lokální imunomodulátory, lokálně užívaná antibiotika, event. desinficiencia.
V těžších případech přistupujeme k léčbě fototerapií, případně k celkovému podání imunosupresiv. Středně těžké a těžké stavy atopie lze léčit biologickými preparáty. Veškerou léčbu indikuje ošetřující kožní lékař, který pacientovi po dohodě s ním léčbu doporučuje a řídí ji.
Co přesně si můžeme pod pojmem biologická léčba představit a pro které věkové skupiny pacientů je vhodná?
Jedná se o moderní, vysoce specifickou léčbu, jež má za úkol selektivně tlumit kožní zánět a tím i příznaky jako otok, zarudnutí a svědění pokožky. V ČR lze biologicky léčit jak dospělé, tak děti od 6 let věku. Indikace je limitována dle míry postižení kožního povrchu atopickým ekzémem a rovněž předcházející neúčinnou léčbou. Léčba je dostupná v centrech biologické léčby.
Většinu pacientů a především rodičů zajímá, zda je tato forma léčby bezpečná. Jak je to tedy s bezpečností biologické léčby?
Biologická léčba je dostupná 20 let, ale to se netýká atopické dermatitidy, která je dostupná 3 roky, takže máme k dispozici data poměrně velké skupiny pacientů. Obecně se biologická léčba považuje za bezpečnější než konvenční léčba imunosupresivy, a to hlavně z dlouhodobého hlediska přínosu pro pacienty.
Zvládnou si pacienti aplikovat tuto léčbu i sami, nebo musí navštěvovat odborníka?
Léčba je většinou podávána ve formě podkožně aplikované injekce nebo aplikačního pera v různých intervalech podání. Pacient nebo jeho rodinný příslušník je zdravotnickým personálem proškolen a léčbu si aplikuje zpravidla doma sám.
Je biologická léčba vhodná pro těhotné nebo pro ženy, které plánují otěhotnět?
K aplikaci biologik v graviditě jsou dostupná omezená data, i když zvlášť z revmatologických registrů, kde biologická léčba běží obecně nejdéle, dostáváme velmi optimistické údaje. Dosavadní studie nenaznačují toxicitu. V případě plánovaného početí je obecně vhodnější biologickou léčbu směrovat až na dobu po porodu, samozřejmě pokud to není možné, tak je vždy třeba zvážit rizika versus přínos.
Lze očkovat proti covid-19 pacienta užívajícího biologickou léčbu?
Ano, u biologické léčby se nedoporučuje pouze vakcinace živými oslabenými vakcínami, což vakcína proti covid‐19 není.