Osteoporózou (nazývanou také „tichý zloděj kostí“) trpí přibližně půl milionu obyvatel ČR a dyslipidémií (zvýšený cholesterol v krvi) přibližně dvě třetiny obyvatel ČR ve věku 25 až 64 let.
COVID-19 není jediným zdravotním problémem, který musíme v dnešní době řešit
V současné době koronavirové pandemie se zejména podle mediálního obrazu zdravotnictví (ostatně i celé společnosti) může zdát, že COVID-19 je jediným zdravotním problémem, který musíme řešit. Jsme někde v oblasti zlomu epidemické křivky, a proto je vše, co píšeme, třeba brát trochu s rezervou, protože všechno by mohlo být ještě úplně jinak.
Jakkoliv nechceme podceňovat význam virové situace v České republice, měli bychom vše vnímat v nějakém kontextu. Třeba jen v kontextu toho, že dle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v České republice ročně umírá více než 112 000 osob. Pokud jde o celkovou nemocnost, ta pak dosahuje mnohamilionových čísel.
Dyslipidémie a Osteoporóza
Dnes se však budeme v kontextu koronavirové pandemie zabývat především dvěma metabolickými chorobami masového výskytu, které představují velmi častou příčinu předčasného úmrtí. Osteoporózou (nazývanou také „tichý zloděj kostí“) trpí přibližně půl milionu obyvatel České republiky a dyslipidémií (zvýšený cholesterol v krvi) přibližně dvě třetiny obyvatel České republiky ve věku 25 až 64 let. Co mají tato dvě onemocnění společného?
Vždyť dyslipidémie vede k onemocnění srdce a cév (například infarkt myokardu), zatímco osteoporóza je příčinou zlomenin kostí (obratlů, krčku kosti kyčelní a dalších). Společné mají tedy to, že stojí na začátku onemocnění jako příčina rozvoje osudové, často smrtící události. Dále také to, že probíhají často zcela bez příznaků, „tiše“, takže nemocného netrápí a nenutí ho k pravidelné léčbě. Jak je to nyní s péčí o pacienty s chronickým onemocněním jako právě dyslipidémie, osteoporóza a další v „kovidové době“?
Až zvládneme koronavirovou epidemii, musíme se co nejrychleji vrátit k léčbě chronických onemocnění.
Důsledky
Tato onemocnění nezmizela. Probíhají dál a ohrožují zdraví a životy našich pacientů. Nyní se však vše točí jen kolem koronaviru, důsledky si můžeme shrnout následovně:
- Pacienti se obávají vycházet a k lékaři nedojdou, i když mají akutní zdravotní obtíže. Ze stejného důvodu vynechávají pravidelné kontroly chronických onemocnění.
- Nepřijdou ani na plánovanou laboratorní kontrolu – to lze asi alespoň někdy tolerovat, termín se posune.
- Přestanou brát léky, které nepovažují za důležité, protože se cítí dobře. To je skutečně hrubá chyba.
- Přerušení léčby je začátkem skutečného konce pravidelných a dlouhodobých kontrol.
- Obecně dochází k omezení lékařské péče s ohledem na přesunutí kapacit, především personálních a nemocničních.
- Mnozí lékaři uzavřeli částečně nebo úplně své ambulance nebo výrazně omezili jejich provoz. Nemohli ambulovat kvůli nedostatku ochranných pomůcek.
- Ambulovali „po telefonu“ nebo posílali elektronické recepty ve formě SMS.
V každém případě je polevení v léčbě dyslipidémie nebo osteoporózy vážným problémem. Až zvládneme koronavirovou epidemii (ale i v jejím průběhu, pokud to lze), musíme se co nejrychleji vrátit k léčbě chronických onemocnění. Dnes píšeme o dyslipidémii a osteoporóze, ale stejně tak to platí pro hypertenzi, cukrovku, střevní záněty, revmatologická nebo plicní onemocnění a mnohé další.
Článek je sponzorovaný společností Amgen s.r.o.
SC-CZ-NP-00086