Jaké typy rakoviny štítné žlázy existují a jak probíhá léčba? O tom jsme se bavili s endokrinologem prof. MUDr. Petrem Vlčkem, CSc, MHA.
prof. MUDr. Petr Vlček CSc. MHA
Přednosta kliniky nukleární medicíny a endokrinologie 2. LF UK a FN Motol
Jak časté jsou karcinomy štítné žlázy v ČR?
U nás se karcinom štítné žlázy vyskytuje zhruba u 1,5 % populace, ročně nově diagnostikujeme cca 1100–1200 pacientů ve všech věkových kategoriích. U žen je toto onemocnění 3–4× častější než u mužů.
Jaké jsou nejčastější symptomy?
K nejčastějším příznakům patří tlak na krku, nález zvětšených lymfatických uzlin na krku nebo polykací obtíže. K lékařům pacienti nejčastěji přicházejí kvůli nahmatanému útvaru v přední části krku, který muži zpravidla odhalí při holení a ženy při kosmetice.
Existují způsoby prevence?
Bohužel ne, většinou jde o náhodný nález. Při preventivních prohlídkách u praktického lékaře se doporučuje laboratorní vyšetření na hormony štítné žlázy a TSH (hypofyzárního hormonu stimulujícího štítnou žlázu).
Jaké jsou typy karcinomů štítné žlázy?
Rozlišujeme papilární a folikulární karcinom, ty vycházejí z folikulárních buněk štítné žlázy, a medulární karcinom vycházející z parafolikulárních (C-buněk) štítné žlázy. Nejčastější je papilární karcinom, tvoří 80–85 % nádorů štítné žlázy, folikulární karcinom se vyskytuje v 10–15 % případů a přibližně 5 % tvoří medulární karcinom.
Jak probíhá léčba?
Většinou se chirurgicky odstraní celá štítná žláza (totální tyreoidektomie), poté probíhá doléčení radiojódem. Ten eliminuje pooperační zbytky tkáně štítné žlázy, případně mikroskopické metastázy. Radiojódová terapie probíhá na některém z 5 pracovišť nukleární medicíny v ČR. Nejdelší tradici má v Motole, dále se léčba provádí ve FN Hradec Králové, FN v Olomouci a Ostravě a v nemocnici v Českých Budějovicích. Po radioléčbě následuje hormonální terapie pro kompenzaci nedostatku hormonů štítné žlázy.
Jaká je úspěšnost léčby?
Prognóza u méně rizikových typů je velmi dobrá, 10letého přežití dosahuje cca 98 % pacientů a 40letého přežití (dle statistiky z motolského pracoviště) přes 80 %. Je to díky komplexní péči kombinující chirurgickou léčbu, následnou léčbu radiojódem a doživotní sledování pacientů. Větší šance na přežití u pacientů s nálezem lokálních metastáz na krku či při vzdálených metastázách v plicích či kostech se dnes zvyšují také díky novým možnostem cílené terapie. Nejlepší léčebný postup posuzuje tým specialistů v tzv. multidisciplinárním týmu. Zkušení lékaři tak mohou zajistit pacientům s pokročilými karcinomy štítné žlázy optimální léčbu v pravý čas, nebo se rozhodnou pro další sledování.
Pacienti s diagnózou karcinomu štítné žlázy musí pravidelně docházet ke svým endokrinologům. Ti mají pod kontrolou jednak již zmíněnou hormonální suplementaci ve správné dávce, a také jsou schopni včas rozpoznat případné změny.