Skip to main content
Domovská stránka » Osobní zdraví » PROF. PETR VLČEK: RAKOVINA ŠTÍTNÉ ŽLÁZY JE NENÁPADNÁ
ADVERTORIAL

Jaké typy rakoviny štítné žlázy existují a jak probíhá léčba? O tom jsme se bavili s endokrinologem prof. MUDr. Petrem Vlčkem, CSc, MHA.

prof. MUDr. Petr Vlček CSc. MHA

Přednosta kliniky nukleární medicíny a endokrinologie 2. LF UK a FN Motol

U nás se karcinom štítné žlázy vyskytuje zhruba u 1,5 % populace, ročně nově diagnostikujeme cca 1100–1200 pacientů ve všech věkových kategoriích. U žen je toto onemocnění 3–4× častější než u mužů.

K nejčastějším příznakům patří tlak na krku, nález zvětšených lymfatických uzlin na krku nebo polykací obtíže. K lékařům pacienti nejčastěji přicházejí kvůli nahmatanému útvaru v přední části krku, který muži zpravidla odhalí při holení a ženy při kosmetice.

Bohužel ne, většinou jde o náhodný nález. Při preventivních prohlídkách u praktického lékaře se doporučuje laboratorní vyšetření na hormony štítné žlázy a TSH (hypofyzárního hormonu stimulujícího štítnou žlázu).

Rozlišujeme papilární a folikulární karcinom, ty vycházejí z folikulárních buněk štítné žlázy, a medulární karcinom vycházející z parafolikulárních (C-buněk) štítné žlázy. Nejčastější je papilární karcinom, tvoří 80–85 % nádorů štítné žlázy, folikulární karcinom se vyskytuje v 10–15 % případů a přibližně 5 % tvoří medulární karcinom.

rakovina štítné žlázy
Zdroj: Adobe Stock

Prognóza u méně rizikových typů je velmi dobrá, 10letého přežití dosahuje cca 98 % pacientů a 40letého přežití (dle statistiky z motolského pracoviště) přes 80 %. Je to díky komplexní péči kombinující chirurgickou léčbu, následnou léčbu radiojódem a doživotní sledování pacientů. Větší šance na přežití u pacientů s nálezem lokálních metastáz na krku či při vzdálených metastázách v plicích či kostech se dnes zvyšují také díky novým možnostem cílené terapie. Nejlepší léčebný postup posuzuje tým specialistů v tzv. multidisciplinárním týmu. Zkušení lékaři tak mohou zajistit pacientům s pokročilými karcinomy štítné žlázy optimální léčbu v pravý čas, nebo se rozhodnou pro další sledování.

Pacienti s diagnózou karcinomu štítné žlázy musí pravidelně docházet ke svým endokrinologům. Ti mají pod kontrolou jednak již zmíněnou hormonální suplementaci ve správné dávce, a také jsou schopni včas rozpoznat případné změny.

Next article