Organizace Síť pro rodinu zastřešuje více než 250 mateřských, rodinných a komunitních center v ČR. Tím vytváří důležitou síť podpory a pomoci nejen pro tato centra, ale především pro jednotlivé členy rodin, kteří je navštěvují. Jaké další služby tato organizace nabízí?
Mgr. Irena Přibylová
ředitelka organizace Síť pro rodinu, z.s.
tel. kontakt: +420 773 819 025
Čemu se ve vaší organizaci věnujete a co je hlavním cílem?
Síť pro rodinu je střešní organizace pro mateřská, rodinná a komunitní centra. Našim členským organizacím poskytujeme servis, odborné poradenství a vzdělávání. Posilujeme občanský život komunity, hodnotu rodiny a mezigeneračních vztahů, úlohu rodičů, ale i mateřskou a otcovskou roli ve společnosti. Dále podporujeme právní ochranu rodiny, mateřství a rovných příležitostí pro všechny či usilujeme o zdravý život ve zdravém prostředí. Aktuálně sdružujeme více než 250 členských organizací z celé ČR. Cílem naší práce je podpora našich členů a skrze ně pak posilování hodnoty rodiny ve společnosti. Věnujeme se především podpoře zdravé a funkční rodiny. To znamená, že aktivity naší organizace i sdružených center mají spíše preventivní a podpůrný charakter.
Pro koho jsou určeny vaše kurzy a semináře?
Naši vzdělávací činnost zaměřujeme nejen na členská centra a jejich zaměstnance či dobrovolníky, ale i na rodiny a všechny její členy. Tematicky se snažíme reagovat na aktuální potřeby našich center i rodin, které je navštěvují. Nejčastějšími tématy jsou například rozvoj rodičovských kompetencí, kompetencí pro budování funkčních partnerských vztahů nebo komunikačních dovedností. Také pořádáme praktické workshopy zaměřené na rozvoj dětí především do 6 let věku, zdravý životní styl či uvědomělé využívání digitálních technologií, a to jak dětmi, tak i dospělými. Důležitou součástí workshopů jsou i témata, která se věnují provozu neziskových organizací.
Co je podle vás pro stabilní a bezpečný život rodin to nejdůležitější?
Pro stabilní a bezpečný život rodiny považuji za nejdůležitější tyto tři věci: důvěru, otevřenou komunikaci a vzájemnou podporu. Dále ještě může pomoci například rozumné finanční plánování, schopnost řešit konflikty a respektování individuálních potřeb všech členů rodiny.
Měly by se matky socializovat s dalšími matkami? Kde mohou získat největší podporu?
Ano, socializace s dalšími matkami může být prospěšná. Největší podpory a porozumění se jim dostane právě v mateřských, rodinných a komunitních centrech. Zde vzniká přirozené prostředí pro vzájemnou podporu, sdílení zkušeností či porozumění. Centra v ČR však vytváří síť pro tuto všestrannou pomoc nejen matkám, ale i všem členům rodiny.