Skip to main content
Domovská stránka » Průvodce rodičovstvím » ÚSPĚŠNÉMU OTĚHOTNĚNÍ LZE NAPOMOCI, TVRDÍ ODBORNÍCI
ADVERTORIAL

Umělá inteligence zkoumající embrya, aktivace nepohyblivých spermií, vyšetření zralosti vajíček či jejich zamrazení – to jsou jen některé z řady metod, jež pomáhají neplodným párům k vytouženému miminku na klinikách Reprofit v Brně a Ostravě. Za 17 let se díky nim narodilo více než 24 000 dětí.


MUDr. Pavel Otevřel

vedoucí lékař kliniky Reprofit v Brně

Počít dítě přirozeně se nedaří 15–20 % párů. Za pomoci asistované reprodukce se tak v České republice rodí přibližně každé 20. dítě. Podle odborníků pomáhá zvýšit šance na úspěšnost léčby neplodnosti především včasné řešení problému. Proto také doporučují kontaktovat specialistu v případě, že k početí nedojde do půl roku až roku. „Průměrný věk pacientů při první návštěvě reprodukční kliniky stále roste a už přesahuje 37 let. Optimální čas pro založení rodiny se přitom z biologického hlediska pohybuje kolem 25 let věku, poté šance s každým rokem klesá. Pravděpodobnost, že zdravá žena ve 35 letech přirozeně otěhotní v jednom měsíci, se pohybuje pod 10 %,“ popisuje MUDr. Pavel Otevřel, vědecký sekretář Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP a vedoucí lékař kliniky Reprofit v Brně.

Kromě věku ovlivňuje plodnost rovněž celkový zdravotní stav a genetická výbava, ale i životní styl. Ten souvisí také s nadváhou, kouřením, konzumací alkoholu či užíváním jiných návykových látek nebo anabolických steroidů.

Nedaří se vám otěhotnět a přemýšlíte, jak na tom se svou plodností jste? Objednejte se do Reprofitu na bezplatnou a nezávaznou konzultaci >

Zdroj: archiv Reprofit

Mgr. Soňa Kloudová, Ph.D.

vedoucí laboratoří kliniky Reprofit v Brně

Prvním krokem párů, kterým se nedaří přirozeně otěhotnět, zpravidla bývá gynekologické vyšetření ženy a spermiogram muže. „V našich laboratořích postupujeme při vyšetření spermiogramu podle přísných kritérií WHO. Znamená to, že některé postupy pro vyšší přesnost opakujeme, barvíme spermie pro odhalení nepravidelnosti v jejich tvaru a používáme další metody. Vyšetření proto trvá o něco déle než jinde. Je však vysoce přesné a pacienti díky němu neztrácejí čas nesprávným typem léčby,“ vysvětluje Mgr. Soňa Kloudová, Ph.D., vedoucí laboratoří kliniky Reprofit v Brně. Nejde přitom o jedinou metodu zaměřenou na kvalitu mužských pohlavních buněk. Pokud je to nutné, zjišťují specialisté také přítomnost protilátek proti spermiím nebo tzv. fragmentaci jejich DNA.

Jednou z nejčastějších metod asistované reprodukce je umělé oplodnění, při němž dojde ke spojení vajíčka a spermií laboratorní metodou. Embryologové takto často pracují s více embryi. Pečlivě je sledují do té doby, než určí, které z nich je pro přenos do dělohy nejvhodnější. „S hodnocením embryí nám nově pomáhá umělá inteligence, jež funguje na bázi neuronové sítě a stále se učí a vzdělává. Abychom zvýšili šanci na úspěšné otěhotnění, s embryi v inkubátoru, kde jsou po dobu 5–6 dní, nemanipulujeme, sledujeme je pomocí detailní kamery,“ doplňuje Mgr. Kloudová, Ph.D.

Next article