Skip to main content
Domovská stránka » Zdraví rodiny » BOLEST V KRKU: PŘÍČINY A LÉČBA
Zdraví rodiny

BOLEST V KRKU: PŘÍČINY A LÉČBA

Adobe Stock
Adobe Stock

S přicházejícím podzimem se pojí častější výskyt bolesti v krku jako typického příznaku virových a bakteriálních infekcí. V některých případech se ale může jednat i o onemocnění zcela jiné. Pokud se vám tedy cokoliv nezdá nebo vaše obtíže přetrvávají nezvykle dlouho, neodkládejte návštěvu lékaře.

prof. MUDr. VIKTOR CHROBOK, CSc., Ph.D.

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové B

Bolest v krku může mít různé příčiny. Jaké jsou ty nejčastější?

Bolest v krku je velmi široký pojem. Můžeme se s ní setkat v mnoha podobách. Mezi hlavní příčiny patří akutní nebo chronické záněty, může se ale vyskytovat i u určitých typů nádorů či po úrazech hltanu, polykacích a dýchacích cest. Každá bolest krku tedy rozhodně není angína, ačkoli mezi časté akutní onemocnění, jejichž typickým příznakem je právě bolest v krku, patří akutní zánět patrových mandlí, tedy angína, nebo zánět sliznice hltanu, faryngitida.

Jaké jsou možnosti samoléčby a kdy je vhodné navštívit lékaře?

U akutních zánětů patrových mandlí nebo hltanu, rozlišujeme bakteriální nebo virový původ, čemuž i přizpůsobujeme léčbu. Angíny jsou především bakteriální, zatímco faryngitidy virové. Pokud má pacient teploty, bolest v krku a tyto příznaky nejsou dlouhodobé jedná se pravděpodobně o začátek infekčního onemocnění. Pacient si během tohoto průběhu vystačí s běžnými léky proti bolesti a teplotě, vitaminy, dostatkem tekutin, teplých nápojů a zapářkových obkladů. V případě, že je pacientovi výrazně hůř a přetrvávají vysoké teploty, horečky, zimnice, malátnost či dušnost, je vhodné navštívit lékaře.

Společnost velmi často nadužívá antibiotika. Jak vzniká antibiotická rezistence?

U běžně dostupných léků by měli lidé vždy dodržovat standardní dávkování. Užívání léků by mělo být vždy uvážlivé a ideálně by měl pacient střídat různé typy léků proti bolesti a teplotě, aby nedošlo k předávkování, poškození jater, trávicího traktu či nervové soustavy. Co se týče antibiotik, měl by je vždy ordinovat lékař. Především při léčbě angíny hrají zásadní roli, ale i ta může být způsobena více příčinami a je na zvážení lékaře, jestli antibiotika nasadí. Každé antibiotikum je účinné jen na specifické mikroby. Pokud budeme antibiotika používat nesprávně, mikroby si vypěstují rezistenci a antibiotikum ztratí svou účinnost nejen na ně, ale i mikroby jim příbuzné. S antibiotiky bychom tedy měli pracovat velmi uvážlivě.

Jaké jsou největší rozdíly v léčbě virových a bakteriálních onemocnění?

Virové onemocnění se neléčí antibiotiky. V případě bakteriálního onemocnění za určitých okolností naopak antibiotika nasazujeme.

Jakým způsobem je vhodné používat pastilky proti bolesti v krku a podobné preparáty, aby nás neohrozily vedlejší účinky?

U všech těchto preparátů je doporučené určité dávkování. Dodržuje-li se množství dávkování i doporučené časové intervaly, vedlejší účinky téměř nehrozí. Při vysokém a častém podávání těchto léků ale může být poškozena sliznice dutiny ústní nebo hltanu.

Přináší léčba dětí nějaká specifika? Jak je to s doporučenou dávkou léků?

U dětí se velmi zřídka vyskytují nádory, proto se primárně jedná o bolest v krku způsobenou zánětem. Léčba se vždy odvíjí od věku dítěte, celkového stavu a typu onemocnění. Dávkování je zpravidla snížené a závisí na hmotnosti malého pacienta. V případě dětí je vždy dobré konzultovat léčbu s lékařem, abychom nebudovali lékovou rezistenci již od útlého věku.

Kde koupíte produkty Strepsils a Strepfem?

Next article