Zubní pasta je neodmyslitelnou součástí každodenní hygieny úst. Její výběr bychom ale neměli podceňovat. Více se dozvíte v následujícím článku.
Bc. ANETA STRYJOVÁ, DiS.
diplomovaná dentální hygienistka, aktivní členka Asociace dentálních hygienistek ČR
Zubní pasty napomáhají k mechanickému odstraňování zubního plaku, remineralizaci zubní skloviny, aplikaci účinných látek proti hypersenzitivě dentinu, erozi či halitóze. Přispívají k prevenci zubního kazu, zánětu dásní a onemocnění parodontu.
Z nabídky past vybírejte podle toho, s jakými problémy se vaše zuby a dásně potýkají.
Co obsahuje zubní pasta?
Na každé zubní pastě musí být uvedeno její složení. Jednotlivé látky jsou řazeny v pořadí, ve kterém jsou zastoupeny co do množství. Zubní pasty jsou vyráběny ve formě pasty, gelu či tablet a obsahují účinné látky, vodu, emulgátory, zvlhčující složky, pojiva, chuťové přísady, barviva, konzervanty, pěnidla, čistící a leštící látky.
Ne každá zubní pasta je vhodná
Z nabídky past vybírejte podle toho, s jakými problémy se vaše zuby a dásně potýkají. Pokud patříte mezi jedince s citlivou dutinou ústní, vyhýbejte se především pěnidlům SLS a SCS. Pokud trpíte zvýšenou krvácivostí dásní, zánět vám zmírní pasty s chlorhexidinem nebo cetylpyridiniem chloridu. Při výběru pasty se můžeme řídit množstvím fluoridů (ppm), jehož maximum je zakotveno v nařízení EU. Například dětská zubní pasta pro nejmenší by měla obsahovat 1000ppm fluoridů. Fluoridy totiž posilují zubní sklovinu.
Na co si dát pozor?
Buďte opatrní v případě dnes populárních ekologických domácích past – mívají vysokou brusnost a mohou poškodit sklovinu. Také není vhodné používat mentolovou zubní pastu berete-li homeopatika.