Skip to main content
Domovská stránka » Zdraví rodiny » AKTIVNÍ ŽIVOT SE STOMIÍ
ADVERTORIAL

Sdělil vám lékař vážnou diagnózu, čekáte na vyšetření CT nebo MRI a naplánovali jste spolu strategii léčby a předběžný termín operace? To jsou zpravidla 3–4 týdny. Co si s tímto časem počít? Využijte ho ve svůj prospěch a věnujte se prerehabilitaci.

profil

Mgr. KATEŘINA DRLÍKOVÁ

stomická sestra z Chirurgické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole

Před operačními výkony je třeba brát v úvahu, že každý člověk je jiný, v jiné kondici, s jinými hendikepy, jiným věkem a konstitucí. Cílem prerehabilitace, která je součástí předoperační péče, je zvýšení svalové, ale i srdeční a dechové výkonnosti. Operace je, co se týče zátěže, „závod a boj“ a když se na něj připravíte – potrénujete, operaci a pooperační průběh lépe zvládnete.

Snížení délky hospitalizace i rizika komplikací

Na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN v Motole, kde pracuji jako stomická sestra, je prerehabilitace součást takzvaného ERAS protokolu (Enhanced Recovery After Surgery), jehož cílem je zavedení souboru opatření ke snížení perioperačního stresu, urychlení pooperační rehabilitace a časného obnovení fyziologické funkce organismu. Dodržování tohoto přístupu vede ke zkrácení délky hospitalizace a snížení pooperačních komplikací.

Příběhy pacientů se stomií si můžete přečíst ZDE

Dobrá kondice a zdravý životní styl

Co to pro vás tedy znamená? Trénujte. Choďte na procházky, vystupte cestou domů o zastávku dřív a jděte pěšky nebo třeba jezděte na rotopedu nebo běžte plavat. Tím trénujete nejen svaly na rukách a nohách, ale také srdce a plíce. Dalším důležitým krokem k rychlému uzdravení je kvalitní stravování. Především pokud máte nadváhu, je zásadní jíst dostatečné množství bílkovin, aby je vaše tělo mělo kde brát na hojení pooperační rány a neubývaly vám svaly.

Prevence je klíčem k úspěchu

V nemocnici vás před operací naučí, jak správně vstávat, kýchat a kašlat, aby nebyla ohrožována anastomóza (spojka na střevě) anebo břišní stěna v případě, že máte vytvořenou stomii. Správné vstávání z lůžka je základním opatřením prevence vzniku parastomální kýly, která trápí až 40 % stomiků. Prevence tak zásadně předchází jejímu vzniku.

Cvičení pro stomiky najdete ZDE

Pohyb se stomií

Po zvládnutí pooperačního období, péče o stomii a zhojení všech jizev si jistě budete klást otázku: „Co vlastně můžu dělat, jak se pohybovat?“ S funkční pomůckou vlastně téměř jakkoliv.

V zásadě se můžete vrátit ke svým dřívějším koníčkům, jen je důležité šetřit břišní stěnu. Musíte si tedy osvojit vstávání přes bok. Mezi vhodné aktivity patří plavání, procházky, chůze s holemi. S určením míry zátěže vám poradí fyzioterapeut či vaše stomická sestra. Inspiraci, jak se pohybovat se stomií můžete také najít na stránkách českého ILCO (sdružení pacientů se stomií).

Next article