Na rakovinu prostaty zemřou v České republice každý den čtyři muži. Co je klíčem k úspěšné léčbě a jaké existují diagnostické metody?
prof. MUDr. MAREK BABJUK, CSc.
Přednosta Urologické kliniky FN Motol a 2. LF UK v Praze Uroklinikum s.r.o.
Skrytá hrozba
Karcinom prostaty se většinou vyvíjí relativně pomalu, takže se dlouhá léta nemusí nijak projevovat, potíže vyvolá až v pokročilém stavu, kdy již není vyléčitelný. Proto se snažíme zachytit onemocnění již v časné fázi, kdy sice nevyvolává příznaky, ale léčba je úspěšná.
Jasná příčina vzniku rakoviny prostaty není doposud známá, ale víme, že riziko onemocnění se zvyšuje s věkem. Věk většiny nemocných se pohybuje v rozmezí mezi 70 a 80 lety. Nádor se však může poměrně často objevit dříve, ne zřídka i u čtyřicátníka.
Prevetivní vyšetření
Mužům nad 50 let proto doporučujeme urologické vyšetření spojené s krevním testem na PSA. Přibližně v 10 % případů je onemocnění podmíněno geneticky, rakovina pak vzniká dříve a má agresivnější průběh, proto by muži s výskytem rakoviny u svých příbuzných měli podstoupit urologické a současně i genetické vyšetření již ve 40 letech.
Čím dříve, tím lépe
Díky moderním diagnostickým metodám však můžeme onemocnění odhalit již v raných stádiích, a tím přirozeně zvýšit šance na úspěšnou léčbu. Mluvíme o krevním testu na unikátní onkomarker PSA. Jedná se o protein, který je tvořen prostatickými buňkami a přirozeně proniká i do krevního oběhu. Při jakémkoliv poškození prostatické buňky (nádor, zánět, benigní hyperplazie) se hodnota PSA v krvi může zvýšit. U pacientů s vyšší hodnotou PSA indikujeme biopsii prostaty, která může prokázat nebo vyloučit přítomnost nádoru. Jsou-li pacienti na základě vyšší hodnoty PSA indikováni rovnou k biopsii prostaty, tak se nádor prokáže přibližně u poloviny z nich.
Doplňkový test
Zpřesnit odhad přítomnosti nádoru nám v posledních letech pomáhá doplňkový test, tzv. PHI (index zdraví prostaty). K dalším velmi důležitým diagnostickým vyšetřením pak patří magnetická rezonance, jejíž zobrazovací schopnosti dosáhly v posledním desetiletí obrovského pokroku. Díky těmto metodám tak dnes můžeme výrazně snížit množství zbytečně prováděných biopsií.