Skip to main content
Domovská stránka » Civilizační onemocnění » KAMPAŇ ,,NEMOC NENÍ TRAPNÁ” BOURÁ TABU O CROHNOVĚ CHOROBĚ
Civilizační onemocnění

KAMPAŇ ,,NEMOC NENÍ TRAPNÁ“ BOURÁ TABU O CROHNOVĚ CHOROBĚ

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

S perianální formou Crohnovy nemoci se za svůj život setká téměř 43 % pacientů. Osvětová kampaň „Nemoc není trapná“ se zaměřuje na symptomy nemoci, píštěle a abscesy kolem konečníku. O těchto problémech se pacienti většinou ostýchají mluvit se svým okolím i s lékaři. Kampaň představuje reálné příběhy pacientů a poukazuje na to, že nemoci by neměly být tabu.

Crohnova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které může postihnout jakoukoliv část trávicí trubice. Nejčastěji se vyskytuje v konečné části tenkého střeva – terminálním ileu, a jeho přechodu do tlustého střeva. 

Nemoc postihuje střevní stěnu v celé šíři a může vést ke stenózám neboli zužování střeva, tvorbě abscesů a píštělí. Perianální forma nemoci není tolik známá, a proto je důležité ji včas rozpoznat a začít řešit s odborníky.

„Nemocní často o zánětlivých projevech kolem konečníku nemluví, i když je významně omezují v běžném životě. Léčba perianální formy Crohnovy nemoci je složitá, ale kombinací specializované gastroenterologické a chirurgické péče je možné příznaky zmírnit a pomocí moderních metod nemoc v některých případech i zcela zhojit,“ říká MUDr. Zuzana Šerclová, primářka chirurgického oddělení Hořovické nemocnice.

Perianální formě Crohnovy nemoci čelí až 42,7 % pacientů do dvaceti let od stanovení diagnózy. Existující léčba umožňuje nepříjemné projevy choroby potlačit a do určité míry i zamezit vzniku vracejících se zánětů, ale i tak musí někteří pacienti opakovaně podstupovat akutní i plánované operace. Vleklé potíže a nutné hospitalizace se výrazně podílejí na snížené kvalitě života pacientů.

Informovanost pacientů je pro nás důležitá. Chceme apelovat na to, aby pacienti řešili své problémy bez odkladu, a to i ty skutečně intimní.

– Martina Pfeiferová, předsedkyně pacientské organizace Pacienti IBD

Pacientka Tereza Nagyová mluvící na veřejnosti otevřeně o životě s Crohnovou nemocí a jejími symptomy doplňuje: „Perianální píštěle mě trápí od mých 16 let. I když to není život ohrožující komplikace, má velký dopad na kvalitu života. Mnohdy jsou píštěle spojeny s bolestí, takže člověk nemůže například dlouho sedět nebo jít prostě do práce, a to hlavně v aktivní fázi nemoci. Navíc může člověka potrápit i v partnerském životě.“  

Tereza dodává: „O problému píštělí, jakožto časté a nepříjemné součásti Crohnovy choroby, musíme otevřeně mluvit. Třeba s jinými pacienty a určitě o ní musíme mluvit s vlastním lékařem, což se bohužel ne vždy děje. Žádná nemoc ani její projevy nesmí být tabu.“ 


Pacienti IBD

Jsme organizace Pacienti IBD, z.s. Od roku 2008 pomáháme, sdružujeme a edukujeme pacienty s idiopatickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou). Vydáváme odborné publikace a brožury, pořádáme vzdělávací semináře, neformální setkání a konference. Zdarma nabízíme odborné online poradny – právní, výživovou a gastroenterologickou. 

Next article