Po vlastní zkušenosti s rakovinou vaječníků založila lékařka Kateřina Vacková ve 22 letech neziskovou organizaci Loono, která učí laickou veřejnost, jak předcházet a včas odhalit rakovinu, kardiovaskulární onemocnění a jiné závažné choroby.
MUDr. KATEŘINA VACKOVÁ
LÉKAŘKA A ZAKLADATELKA LOONO
Roku 2013 vám bylo diagnostikováno nádorové onemocnění vaječníků. Změnilo to nějakým způsobem Váš přístup k životu?
Ano, když mi před sedmi lety diagnostikovali zhoubný nádor na vaječníku, ptala jsem se svých kamarádek, zda by příznakům, které jsem měla, věnovaly pozornost. Většina odpověděla, že ne. To mě vyděsilo. Mně samotné totiž zachránilo život, že jsem naslouchala varovným signálům svého těla, a tak bylo vše zachyceno v časném stádiu.
Já sama díky své zkušenosti vím, že možná nemám na světě tolik času jako ostatní.
A proto vzniklo Loono – aby pomohlo lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. Snažím se ho proto využít pro pozitivní změnu společnosti. Prohloubilo to i můj zájem o zdravý životní styl, také daleko víc odpočívám.
Máte vystudovanou 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Vnímala jste to během léčby jako výhodu?
Určitě ano. Orientace v lékařském prostředí mi pomohla lépe pochopit, co mě čeká, klást ty správné otázky a nebát se tolik samotného styku s lékaři. S tím vším totiž onkologičtí pacienti jinak bojují – často se bojí zeptat, prožívají strach, neví, co je čeká.
Jaký cíl má projekt Loono, který jste založila po překonání nemoci?
V Loono učíme o prevenci zábavným, pozitivním a laicky srozumitelným způsobem. Nestrašíme, ale pozitivní cestou ukazujeme, jak je prevence a péče o zdraví důležitá. A i když jsme začali s prevencí rakoviny (možná jste zaznamenali kampaň #prsakoule), dnes už učíme i o infarktu, mrtvici či neplodnosti a duševním zdraví.
Veřejnost ale vzděláváme i online, na sociální sítě @loonocz přidáváme každý den infografiky, rozhovory či edukační videa. Máme i vlastní podcast a vyvíjíme vzdělávací aplikaci.
Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Nedávno jsme spustili už 4. celonárodní kampaň – tentokrát o duševním zdraví. Ta učí veřejnost, jak duševním onemocněním předcházet, jak je včas odhalit a jak se zachovat ve chvíli, kdy se s nimi setkáte vy nebo někdo ve vašem okolí.
Abychom mohli kampaň dále rozvíjet, vybíráme peníze na Donio.cz. Do našeho portfolia přidáme i osvětu o cukrovce, srdečním selhání či o prevenci zubního kazu. Zaměříme se ale i na primární prevenci, tedy zdravou stravu, cvičení či odvykání kouření a závilosti na alkoholu.
Ve spolupráci s dobrovolníky z Česko Digital a za podpory Nadace PPF pak vyvíjíme edukační aplikaci, která bude lidem připomínat kam a kdy jít na preventivní prohlídku, umožní jim vyhledat si příslušného odborníka a každý den nabídne několik tipů, jak se ještě lépe starat o svoje zdraví – přehledně, srozumitelně a v zábavné formě.
Chcete-li být první, kdo si ji stáhne, zapište se do newsletteru na tomto odkaze.